Adres:

Zorlu Holding A.Ş. Levent 199 – Büyükdere Caddesi, No: 199 34394 Şişli – İstanbul

Vestel

Vestel, 1984 yılında Zorlu Holding’e bağlı olarak kurulmuş, fabrikası Manisa’da bulunan beyaz eşya ve elektronik şirketidir.

Müşteri İlişkilerinde Vestel’den Büyük Adım

Müşteri ilişkilerinde Vestel’den büyük adım  Procat, Vestel’in müşteri ilişkileri yönetimi altyapısını tek çatı altında topladı. Hayata geçirilen süreç analizi projesi ile müşterilerine daha yakın olan Vestel, bu alanda fark yaratmayı hedefliyor.

Müşteri ilişkileri yönetimi için yeni adımlar atan Vestel, süreç analizi ve online süreç yönetimi projesi için çağrı merkezi danışmanlığı ve altyapı hizmetleri sunan Procat’i tercih etti. Türkiye’nin dört bir yanındaki bayileri ve satış sonrası merkezlerini aynı platformda toplayan proje, tüketiciyle temasta bulunan tüm süreçleri takip etmeyi kolaylaştırıyor. Procat’in Vestel müşteri ilişkileri yönetim sisteminde gerçekleştirdiği süreç analizi sonucunda gerçekleştirilen proje, sürece dahil olan herkesin kolayca erişip, müdahale edebileceği online bir kontrol platformundan oluşuyor. Vestel’in yeni sistemi, müşterilerle ilgili süreçleri birkaç günden, birkaç saate indirerek verimlilik sağlıyor.

Çağrı merkezlerini geçtiğimiz yıl yeniden yapılandıran Vestel, müşteri ilişkilerini geliştirmede bir adım daha atarak, tüketiciyi ilgilendiren tüm süreçleri iyileştirme kararı aldı. Vestel, müşteri ilişkileri yönetimi güncellemesi için de altyapı oluşturacak bu proje için, verimli analizleri ve planlı çalışmasından dolayı Procat’i tercih etti.
Gerek servis noktalarında gözlemde bulunan, gerekse Vestel üst yöneticilerinden görüş alan Procat, ilk etapta tüm iş süreçlerini analiz etti. Mevcut yapıdaki gerekli değiştirmeleri gerçekleştiren Procat, Vestel’in müşteri ilişkilerindeki süreçlerini kendi online dinamik platformuna taşıdı. Böylece operasyona dahil olan herkesin müdahale edebileceği, dokümantasyonu kolaylaştıran bir online sistem oluşturuldu.
Müşteri ilişkilerindeki süreçleri 3-4 günden, birkaç saate indiren bu online sistemin yürürlüğe geçmesinin ardından da Procat ile işbirliğinin devam edeceğini belirten Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Filiz Künüralp, “Süreçteki böylesi değişimleri oluşturmak kadar yönetmek de büyük önem taşıyor. Gerek tüketiciler, gerekse sürecin diğer parçaları, yeniliklere tepki gösterebiliyor. Bu aşamalarda yine Procat ile çalışarak, yaptığımız güncellemenin herkes tarafından benimsenmesini sağlayacağız” dedi.
Procat Genel Koordinatörü Birkan Babakol ise “ Procat olarak hayata geçirdiğimiz projelerle iş akışlarında katma değer yaratmaya odaklandık. Vestel ile gerçekleştirdiğimiz online süreç yönetimi uygulaması, firmanın yeni CRM yazılımına da  altyapı teşkil ediyor. Titiz bir çalışma gerektiren bu proje ile insan kaynağı yerine teknoloji kullanarak, Vestel çalışanlarının iş yükünü azalttık” dedi.

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/vhosts/speechouse.com/httpdocs/wp-content/plugins/js_composer/include/templates/shortcodes/vc_single_image.php on line 212