Adres:

Hamidiye Mah. Anadolu Cad. No:14 Kağıthane – Istanbul

CallPex Outsource CallCenter

Firmaların arzuladıkları operasyonel mükemmellik, kesintisiz hizmet, maliyet avantajı ve esneklik gibi değerleri sunabilmek vizyonuyla yola çıkan Callpex, son teknoloji altyapısı, deneyimli insan kaynağı ve yenilikçi iş modelleriyle kurulduğu günden bu yana müşterilerine ve iş ortaklarına beklentilerin ötesinde hizmetler sunmaktadır.

• Çağrı merkezi proje planlaması ve yönetimi
• Strateji geliştirme
• Teknolojik gereklilikler analizi ve çözümün uygulanması
• İnsan Kaynakları:
– Organizasyon yapısı tasarımı & Rol ve görev tanımları
– İşe alım süreçlerinin yürütülmesi
– Eğitim ve koçluk
– Performans yönetim sistemi tasarımı ve uygulaması
• Operasyonel süreçler tasarımı ve optimizasyonu
• Ölçümleme ve değerlendirme

Procat, Tüm İş Süreçlerinde Callpex’İn Yanında

Procat, tüm iş süreçlerinde Callpex’in yanında Çağrı merkezlerine stratejiden işlevselliğe tam çözüm sunan Procat, çağrı merkezi ve dış kaynak kullanımı sektörüne yön veren iş ortağı Callpex için değer yaratmayı sürdürüyor. Teknolojik altyapının kurulumu dahil tüm iş süreçlerinde Callpex’e hizmet veren Procat, Callpex’in Anadolu’da planladığı yeni yatırımlar için yürüttüğü fizibilite çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor.

Çağrı merkezleri için strateji geliştirmekten performans yönetimine kadar komple çözümler sunan Procat, iş ortağı konumunda bulunan Callpex’e yeni hizmetler sunmaya devam ediyor.

2011 yılının mart ayında faaliyete geçen Callpex Bingöl Çağrı Merkezi Kompleksi’nin kuruluş aşamasında A’dan Z’ye danışmanlık desteği sunan Procat, Callpex’in Anadolu’da planladığı yeni yatırımlar için de Callpex’e hizmet vermeyi sürdürüyor.
Procat CEO’su Tarkan Ersubaşı, 2004 yılında kurulan Procat International’ın Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri Danışmanlığı ile Süreç Otomasyonu alanlarına yeni bir soluk getirdiğine dikkat çekerek, Callpex ile olan iş ortaklıkları konusunda şunları söyledi: “İş ortaklarımız ile birlikte büyüdüğümüzün bilincinde olarak, onlara yakın durarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda, Callpex’in başarılarla dolu kurumsal tarihçesinde Procat adının geçmesi bizi sevindiriyor. Çağrı merkezi sektörünün Anadolu’daki en önemli yatırımlarından biri olan Callpex Bingöl Çağrı Merkezi Kompleksi’nin hayata geçme aşamasında danışmanlık hizmetleri sunduk. Çağrı merkezi proje planlaması ve yönetimi, strateji geliştirme ve proje yönetimi, teknolojik gereklilikler analizi ve çözümün uygulanması da Callpex’e sunmaya devam ettiğimiz hizmetler arasında yer alıyor.”
Ersubaşı, Procat’in, stratejik iş ortağı Interactive Intelligence (ININ) tarafından sağlanan çözümlerle Callpex’in teknolojik altyapısının oluşturulmasında da önemli rol oynadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Callpex’in kullanmakta olduğu tüm sistemler, iletişim merkezi ve iş süreçleri otomasyonu alanlarında dünyanın lider firması konumunda bulunan stratejik iş ortağımız ININ’e ait. Anahtar teslimi teknoloji hizmetlerimiz kapsamında sunduğumuz bu çözümler, Callpex’in kullandığı teknolojinin de altyapısını oluşturuyor. Callpex, konuşma tanıma sistemli IVR, otomatik dış arama sistemi, kalite yönetimi ve daha birçok gelişmiş teknolojiyi içeren bu altyapıyı kullanarak müşterilerine kusursuz ve beklentilerin ötesinde hizmet sunuyor. Kuruluş aşamasına tanıklık ettiğimiz Callpex’in bugün geldiği nokta, Procat olarak bizi de gururlandırıyor. Bugüne dek olduğu gibi, bundan sonra da tüm aşamalarda değerli iş ortağımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”
Procat International Yönetici Ortağı Birkan Babakol ise, Procat’in uluslararası deneyimi ve bilgisinin yanında dinamik ve vizyoner yapısı ile de Callpex’e hizmet verdiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Callpex ile olan işbirliğimiz, organizasyon yapısının tasarımı ile birlikte rol ve görev tanımlarının oluşturulması, işe alım süreçlerinin yönetilmesi, eğitim ve koçluk hizmetlerini de içeriyor. Tüm bunların yanı sıra operasyonel süreçlerin tasarımı ve optimizasyonu da Procat tarafından gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede, Callpex Bingöl Çağrı Merkezi Kompleksi’nin kuruluşunda verdiğimiz hizmetin bir benzerini Anadolu’da planlamakta olduğu yeni yatırımları için de vermeyi sürdürüyoruz. Tüm süreçlerde olduğu gibi, bu süreçte de Procat olarak aktif rol oynuyor ve fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Yakında sonuçlanacak yeni çalışmalarımızla birlikte ülkemiz çağrı merkezi sektörü önemli bir yatırıma daha kavuşmuş olacak.”
Callpex’in çok kısa bir süre içinde, her biri kendi sektörünün öncüsü konumunda bulunan kuruluşları portföyüne katarak büyüdüğünü belirten Callpex Genel Müdürü Oğuz Taşkent, “Kusursuz çağrı merkezi hizmeti verebilmenin önkoşullarından biri de hem çalışanlar hem de kuruluşlar bazında doğru ekipleri oluşturarak takım oyunu oynayabilmektir. İş ortaklığı mekanizması da kuruluşlar ancak birbirlerini tamamlayarak çalıştığında tam anlamıyla işlevselliğe kavuşabilir. Bu kadar kısa zamanda sektörümüze yön veren bir kuruluş haline gelmemizde, Procat ile sürdürmekte olduğumuz iş ortaklığının önemli bir rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek. Callpex’in fark yaratan yenilikçi teknolojik altyapısının oluşturulması dahil pek çok süreçte yanımızda olarak bize destek veren Procat ile olan işbirliğimizin önümüzdeki dönemde de bugüne dek olduğu gibi büyük bir uyum içinde süreceğine inanıyorum” diye konuştu.