Tarkan Ersubaşı

Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkanı

(1969) 1991 yılında ITD şirketinde iş hayatına adım atan ve çağrı merkezi sektöründe 22 yıllık bir tecrübeye sahip olan Tarkan Ersubaşı Türkiye, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’da Ses ve İşlem Otomasyonu ile ilgili projelerin gerçekleştirilmesi ve yönetilmesinde; Türkiye’de finans ve telekom sektörlerinde ilk IVR ve CTI uygulamalarının hayata geçirilmesinde rol almıştır.

1991-1994 yılları arasında Türkiye’de finans ve telekom sektörlerinde müşteri hizmetleri alanında IVR ve ödeme sistemlerinin kurulması ve yaygınlaştırılmasında rol oynamış; 1992 yılında ilk Türkçe Konuşan Bağımsız Ses Tanıma Modeli geliştirme projesinde yer almıştır.

1994 yılında Polonya’ya giderek 2000 yılına kadar Ülke Direktörü olarak Polonya operasyonlarını yönetmiş; 2000-2004 yılları arasında ise Genel Müdür Yardımcısı olarak Türkiye, Polonya, Romanya ve Ortadoğu’da Mondex e-cüzdan uygulamaları, sadakat programları, dolandırıcılık yönetimi projelerinin hayata geçirilmesinde yönetim kademesinde rol almıştır. 2004 yılı Aralık ayından itibaren kendi teknoloji ve müşteri hizmetleri şirketini biçimlendirmeye başlayan Tarkan Ersubaşı, farklı sektörlerdeki çağrı merkezlerine yönelik olarak hem sektörel hem de firma bazında sorun ve ihtiyaç analizi, teknoloji tedariki, operasyonel ve teknolojik danışmanlık, çözüm geliştirme, projelendirme, uygulama ve uygulama-

sonrası teknik ve operasyonel destek sağlama gibi hedeflerle Procat’i kurmuştur. 2006 yılında Türkiye pazarına Yönetilen Hizmetler modeliyle Konuşma Tanıma ve Konuşmacı Doğrulama çözümleri sunmak üzere kurduğu Speechouse firması ise Türkiye’nin ilk geniş ölçekteki Çağrı Yönlendirme ve Konuşmacı Doğrulama sistemlerini hayata geçirmiştir.

İş ortaklarına operasyon yönetim merkezi ve çağrı merkezi altyapısını bir arada sunan ve 2010 yılında faaliyete geçen Call Center Hotel (CCH) ise, İstanbul ve İzmir’deki 3 lokasyonda toplam 2000 koltuk kapasitesiyle hizmet vermektedir. Halen bu üç şirketin CEO’su olarak görev yapmaktadır.

Yıldırım Duyargil

Genel Müdür Yardımcısı, Teknoloji

İstanbul Üniversitesi Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu olan Yıldırım Duyargil, 2005-2007 yıllarında ITD Türkiye şirketinde çalıştıktan sonra 2007 yılında Proje Yöneticisi olarak Procat bünyesinde göreve başlamıştır. Predictive Dialer Sistemleri Uygulamaları, Call Steering (Doğal Konuşmayı Anlama ve Çağrı Yönlendirme Uygulamaları), Konuşma Tanıma, Konuşmacı Doğrulama, TTS, Konuşma Analizi, Mobil Konuşma Uygulamaları, İş Süreci Otomasyonu Projeleri ve Çağrı Merkezi kurulumları gibi kurumlara

operasyonel verimlilik, kısa dönem yatırım getirisi ve müşteri deneyimi artışı sağlayan projeleri geliştirme, dizayn etme ve yönetme sorumlulukları ile 2008 yılından itibaren Procat Teknoloji Direktörlüğü görevini yürütmüştür. A’dan Z’ye tüm teknoloji projelerinin tasarlanması, gerçekleştirilmesi ve yönetimi, Satış Öncesi ve Satış faaliyetleri, Profesyonel Hizmetler Yönetimi, Mobile, Web ve Windows

tabanlı uygulama geliştirme projeleri, Call Center Hotel tarafında gerçekleştirilen Communication As A Service (CaaS) veya Software as as Service (SaaS) formatındaki projelerin yönetimi ve çözümün geliştirilmesi, Interactive Intelligence (ININ), Nuance ve Genesys başta olmak üzere ürün ve hizmet ailelerinden sorumlu olan Duyargil, 2013 yılında Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştır.

Ufuk Betiner Önengüt

Kullanıcı Deneyimi / Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı

Ufuk Betiner Önengüt, Speechouse’un kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği tüm gelişmiş konuşma tanıma projelerinde Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Arayüzü tasarımcısı (UX/UI designer) olarak görev yapmaktadır. Doğal Konuşma Tanıma (Natural Language Understanding), Konuşma Tanıma (Automatic Speech Recognition), Konuşmacı Doğrulama (Voice Verification)

teknolojilerini kullanarak Garanti Bankası, Akbank, Turkcell Global Bilgi, Pegasus, Vodafone, Sony ve Teknosa için gerçekleştirilen projelerin UX/UI tasarımını yapmanın yanı sıra, gereksinim belirlemeden analize, uygulama geliştirmeden iyileştirme çalışmalarına kadar projelerin her aşamasında aktif rol alır. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden alan Önengüt,

Nuance Speech University’den aldığı eğitimlerle Managing Speech Projects ve Advanced User Interface Design sertifikalarına sahiptir. Ayrıca, Kullanıcı Deneyimi konusunda dünyada lider Nielsen Norman Group tarafından verilen User Experience Design sertifikasına sahiptir.

Taylan Kapan

Ses Teknolojileri Yöneticisi

2008 yılında Speechouse profesyonel hizmetler ekibine katılan Taylan Kapan, Türkiye’nin ilk speaker verification projesini 2009 yılında, dünyanın en çok kullanılan speaker verification projesini ise 2010 yılında gerçekleştirdi. Daha sonra ise Garanti Bankası, Akbank, Turkcell Global Bilgi, Vodafone, Pegasus ve Teknosa gibi firmalara gerçekleştirilen Automatic Speech Recognition,

Call Steering, Text To Speech gibi projeleri gerçekleştirdi. Telephony, IVR ve konuşma uygulamalarında 6 yıllık tecrübeye sahip olan Kapan mühendislik fakültesi mezunu olmakla birlikte uluslararası işletmecilik dalında yüksek lisans derecesine ve ileri seviye İngilizce bilgisine sahiptir.

Senem Olgun

Account Manager

2009 yılında Speechouse ekibine katılan Senem Olgun müşteriler, tedarikçiler ve Speechouse ekibi arasında bir köprü gibi çalışarak iş sürecinin başarılı bir şekilde yerine getirilmesini sağlamaktadır. Turkcell Global Bilgi Speech Verification, Akbank Speaker Verification, Vodafone Speaker Verification, Turkcell Global Bilgi Call Steering, Garanti Bankası Call Steering, Garanti Bankası

iGaranti Nina gibi  çok sayıda speech projesinde başarıyla çalışmıştır. İleri derece İngilizce bilgisine sahip olan Olgun, İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde yapay zeka konusunda doktora çalışmasını sürdürmektedir.