Daha güvenli

Daha kısa işlem süresi

Mutlu müşteri

Operasyonel başarı

Ses İmzası (Nuance VocalPassword)

Çağrı Merkezinizi arayan bir kişinin kimliğini nasıl doğruluyorsunuz?

Anne kızlık soyadınızın ilk iki harfi?

Doğum yeriniz?

Doğum tarihiniz?

Baba adınız?

Cep telefonu numaranız?

Nuance VocalPassword ürünü ile arayanın kimliğini sadece sesinden doğrulayabilirsiniz.

Ses İmzası ile Konuşmacı Doğrulama süreci hangi basamaklardan oluşur?

Ses biyometrisi ile doğrulama süreci aşağıdaki üç adım ile gerçekleşmektedir;

Kaydolma (Enrollment): Müşteri ilk kez aradığında mevcut güvenlik sürecinden geçtikten sonra işlemlerini hızlıca yapabileceği ve şifre veya parola gibi herhangi bir bilgiyi hatırlamak zorunda kalmayacağı bilgisi verilerek ses imzası oluşturma teklif edilir. IVR’a aktarılan müşteri daha önceden belirlenmiş giriş cümlesini üç defa tekrarlayarak ses imzasını oluşturur.

Doğrulama (Verification):Daha önce kaydolma sürecinden geçerek kayıt olmuş ve ses izini bırakmış konuşmacı, tekrar sistemi aradığında, Claimed ID sinden (Ör : Müşteri Numarası, TCKN) otomatik olarak tanınır ve kendisinden giriş cümlesini söylemesi istenir.

Alınan ses izi doğrulama (verification) sistemine iletilir ve bu ses sistemde kayıtlı olan ses imzası ile karşılaştırılır. Bu karşılaştırmanın sonucu belirlenen eşik değer üzerinde ise, sistemden eşleşme (matched) sonucu gelir ve arayan kişi doğrulanmış olur. Doğrulama sonrası, arayan kişi yetkilendirildiği işlemleri yapmaya yetkin hale gelir.

Belirleme (Identification): Önceden sisteme ses imzası bırakmış bir kullanıcı grubu içerisinde, arayanı belirleme işlemidir. Belirleme ve doğrulama fonksiyonları, IVR üzerinde gerçekleştirilmek istenirse tercih edilecek ürün “ses imzası” (VocalPassword) ürünüdür.

Pasif Doğrulama

Nuance Pasif Doğrulama (FreeSpeech), arayan müşterinin kimliğini karşılıklı doğal konuşma sırasında arka planda doğrulayan, metinden bağımsız biyometrik konuşmacı doğrulama sistemidir.

İçerik, dil ve şiveden bağımsız olarak çalışır. Müşterilere zaman kaybettiren doğrulama sorularını ortadan kaldırarak ve biyometrik ses karakteristiklerini kullanarak saniyeler içerisinde doğrulamayı gerçekleştirir. Üstelik çağrı merkezlerine bir izleme listesi mekanizması oluşturarak bütün çağrıları izleme ve dolandırıcılıkları tespit etme imkanı sağlar.