Konuşma Tanıma (Recognizer)

Otomatik Konuşma Tanıma
Nuance Recognizer ile, self servis sistemin içerme oranını iyileştirirken mükemmel bir müşteri hizmeti deneyimi sağlarsınız. Nuance Recognizer çağrı merkezi otomasyonu çözümlerimizin merkezinde yer alan bir yazılımdır. Altı farklı ürün çizgisiyle yılların birikimine dayanan onuncu nesil Otomatik Konuşma Tanıma motoru dünya çapında 79 farklı dilde kullanılmaktadır. Müşterilerinizle daha tatmin edici self servis etkileşimler yaratıp doğal konuşmaları teşvik ederken sektörün en yüksek doğru tanıma oranını sunar.


Çağrıları Otomatikleştirerek Maliyet Tasarrufu Sağlanması

Konuşma ile işlem yapabilen self servis sistemler tekrar eden işlemleri ele alarak maliyetten tasarruf ederken anketleri cevaplayabilir, sipariş ve ödeme alabilir. Ayrıca konuşma tanıma tuşlayarak yapılamayan işlemleri otomatikleştirir.

Adres ve isimleri toplama, uzun seçenek listelerinden kaçınma, hands-free arayanlara hizmet verme. Böylece müşteri temsilcilerinizi gerçekten canlı biriyle konuşmaya ihtiyacı olan müşterilere ayırabilirsiniz.Nuance Recognizer gürültülü ortamlar, cep telefonundan yapılan çağrılar, internet tabanlı çağrılar, yöresel konuşma biçimleri ve çoklu dil gibi karşılaşılan sorunlarda bile çok iyi şekilde çalışır. Hatalarından ders alır ve zaman içinde iyileştirmek üzere otomatik ayarlamalar gerçekleştirir.

Müşterinin Ne Demek İstediğini Anlama

İnsanlar, konuşma sistemi teknolojisinden yararlanırken komik şeyler söyleyebilirler. Karşı tarafta insan olmadığını unuturlar. Hatalar yaparlar ve kendilerini düzeltirler, hatta bazen defalarca. Onlara sorduğunuz soruya her zaman cevap vermezler.

Nuance Recognizer her bir cevabı ele alamaz fakat SmartListener ve SpeakFreely ve Nuance Dialog Modüllerinde tanımlanan diyalog akışlarındaki teknolojiler sayesinde müşterilerin verdiği yanıtların ne kadar geniş bir ölçekte iyi yorumladığına şaşıracaksınız.

Performansınızı Analiz Eder

Sizi kimler arıyor ve çağrılara yanıt verme yöntemlerinizi nasıl iyileştirebilirsiniz? Nuance Recognizer kurulumunuzu en iyi hale getirmek için raporlama ve analiz araçlarını içerir.Altayapınızı Üzerine Kurulması

Nuance Recognizer sektör standartlarını desteklediği için, bütün ana IVR platformlarıyla çalışır.

Nuance Recognizer’ın Faydaları
• Çağrıları otomatikleştirerek maliyet tasarrufu sağlar.
• Müşterinin ne demek istediğini anlar.
• Performansınızı analiz eder.
• Altyapınızın üzerine kurulabilir.
• En son sektör standartlarıyla çalışır.