Kişiselleştirilebilir asistan

Konuşarak işlem gerçekleştirme

Ses imzası ile kimlik doğrulama

Mutlu müşteri

Mobil Çözümler

Mobil Müşteri Hizmeti İçin Sanal Asistan

Nina (Nuance Interactive Natural Assistant), akıllı telefonları konuşarak iletişim kurabileceğiniz müşteri hizmetleri asistanına dönüştürerek  benzersiz bir mobil müşteri hizmeti deneyimi sunar. Nina, fatura ödeme, hizmet değişikliği yapma ya da basit bir sorunun yanıtını öğrenme gibi çok farklı işlemi gerçekleştiren iPhone ve Android mobil uygulamalarını, müşterilerin kendi kendilerine hızla ve kolayca hizmet alabilecekleri güçlü araçlara dönüştürür.

Nina Ne Yapabilir?

Güvenilirlik: Benzersiz ses imzanızı kullanarak kimliğinizi doğrular.

İşlem: Konuşarak belirttiğiniz ihtiyacınızdan çıkardığı sonucu anlamlandırarak çok daha az adımla daha hızlı işlem yapmanıza olanak tanır.

Hedefe Ulaşma: Tek bir ifade ile müşterinin isteğini doğru bir şekilde kavrar ve müşterinin cevap alabileceği en doğru yere aktarır.

Nina programlanmış bir robotun aksine sezgisel tespitleriyle, çok daha doğal bir etkileşim deneyimi sunar.

Nina sizi ve sesinizi tanır. İsteğinizi doğal konuşma ifadenizden anlar. Oturum açmak, uygulamanın özelliklerini bulmak, soru sormak veya işlem yapmak gibi mobil etkileşimler, Nina’da konuşma, yazma ve dokunma gücünün bir araya gelmesiyle çok daha kolay, verimli ve zevkli hale gelir. 

“En yakın ATM nerede?”

“Banka hesabımdan kredi kartı borcumun tamamını öde!”

“Kredi kartımda bu ay yaptığım 100 TL üzeri harcamaları listele!”

Sesle kontrol edilebilen bu sanal asistan uygulaması, bankacılık ve sigorta işlemleri gibi birçok işleminizi konuşarak kolaylıkla gerçekleştirmenize olanak tanır.

Komutlarla gerçekleşen tek yönlü bir iletişimin aksine, diyalog halinde gerçekleşen bir iletişim deneyimi sunar.

Nina, interaktifitir. Sohbet havasında gerçekleşebilecek bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, sahip olduğu karmaşık teknolojik altyapısıyla hiç de karmaşık olmayan doğal bir iletişim deneyimi sunar.

Maksimum esneklik için, konuşma ve tuşlama yoluyla işlem yapmanıza olanak tanıyan ‘Multimodal’ etkileşim özelliği

Multimodal kullanıcı arayüzü, kaliteli bir müşteri deneyimi için olmazsa olmaz niteliğindedir. Nina, kullanıcıların bir işlem sırasında konuşma, yazma veya dokunma modlarıyla esnek bir şekilde hareket edebilmelerini ve tercih ettikleri etkileşim tipini seçebilmelerini sağlamak üzere tasarlanmıştır.