Sesli imzanın en büyük kazançları güvenlik ve zaman

Sesli imza, parmak izi ve retina taraması gibi “kişiye özel” bir biyometrik parametredir ve taklit edilemez. Her insanın parmak izi nasıl sadece kendisine özelse, ses içerisindeki biyometrik parametreler de aynı şekilde her bireye özgü bilgiler taşımakta. Hiçbirimizin sesi bir diğeriyle aynı değil. Yani eşsiz.

Sesin kişiye özel olan bu özgünlüğü, kimlik teşhislerinde kullanılmasına olanak tanıyor. Özellikle çağrı merkezleri ve mobil kanallarda günümüzde sıkça kullanılmaya başlanan bu sistemin en önemli özelliklerinden biri kullanım kolaylığı. Kimlik doğrulama gereken her yerde şifre veya parolaya ihtiyacınız olmadan sadece sesinizle işlemlerinizi kolayca yapabiliyorsunuz. Bu hem zaman hem de müşteri memnuniyeti açısından büyük kazançlar sağlıyor.

En çok hangi ihtiyaca karşılık veriyor işlemlerde sağlanan kolaylıklar?

Sistemin en büyük kazançları güvenlik ve zaman. Günümüzde zaman kavramı bireyler için her gün daha da önemli hale gelmekte. Kimlik doğrulama gerektiren bir işlem yaptırırken hatırlamanız gereken çok fazla bilgi var. Müşteri numarası, şifre, parola gibi bilgileri hatırlamaya çalışmak zaten başlı başına bir sorun çünkü her kurum için bunlar farklı olabiliyor. Üstelik sadece bu bilgileri hatırlamanız da çoğu zaman yeterli olmuyor. Kimliğinizin doğrulanması için sizden anne kızlık soyadı, doğum tarihi ve bunun gibi ekstra bilgiler de isteniyor. Oysa sesiniz sürekli olarak sizinle beraber. Sesli imza sayesinde hem güvenliğiniz maksimum seviyede korunuyor hem de sadece sesinizi kullanarak çok hızlı bir şekilde doğrulama yapabiliyorsunuz.

Hangi konularda hizmet veriliyor?

Şu anda sesli imza sistemleri en çok çağrı merkezlerinde kullanılıyor. Özellikle telekomünikasyon firmaları ve banka gibi finans kuruluşlan sesli imza teknolojilerini tercih ediyor. Müşterisinin güvenliğine önem veren tüm şirketler bu sistemi kullanabilirler. Çağrı merkezinden örnek vermek gerekirse, sistemin çalışma prensibi projeden projeye küçük farklar gösterse de temel olarak şu şekilde gerçekleşiyor; Çağn merkezini arayan müşteri klasik yöntemlerle doğrulandıktan sonra ses imzasını oluşturma adımına yönlendiriliyor. Sesli yanıt sisteminde, önceden belirlenmiş bir giriş cümlesinin 3 defa tekrar edilmesi ile ses imzası oluşturuluyor. Ses imzasını oluşturmuş bir kişi tekrar çağrı merkezini aradığında giriş cümlesini bir defa söyleyerek sisteme giriş yapabiliyor. Bu yönteme “metne bağımlı” doğrulama deniyor.

Bunun yanı sıra çağrı merkezi temsilcisi ile görüşme esnasında canlı doğrulamanın yapılabildiği teknolojiler de mevcut. Buna “metinden bağımsız” doğrulama deniyor. Bu yöntemde görüşme esnasında sistem arka tarafta ses örneklerinizi toplayarak ses imzanızı oluşturuyor. Çağrı merkezini tekrar aradığınızda önceden oluşturulmuş bir ses imzanız varsa sesiniz bununla karşılaştmlıyor ve müşteri temsilcisi ekranına doğrulama sonucu bilgi mesajı olarak geliyor. Yani görüşmeye başladıktan birkaç saniye sonra müşteri temsilcisi arayan kişinin gerçekten siz olup olmadığınızı görmüş oluyor. ()

Taylan Kapan
Ses Teknolojileri Yöneticisi, Speechouse

Makalenin tamamını okumak ve indirmek için Tıklayınız...

Taylan Kapan - Ses Teknolojileri, Speechouse - Call Center Life Aralık 2013

İlgili Makaleler

"Birleşme ve satın almaların olacağı bir dönem yaşanabilir"

2013 yılı geçen yıllara göre önemli farklılıklar gösteriyor. 2012 sonunda biten teşvikin akıbetiyle ilgili belirsizlik sektörde bazı projelerin beklemesine neden oldu. Dolayısıyla yılın ilk yarısı çok durgun geçti. Büyümenin çok az olduğu bir dönem yaşandı. Özellikle Ağustos, Eylül aylanndan itibaren sektörde hareketlenme yaşanmaya başlandı. Buna iki faktörün neden olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi, projelerin birçoğunun yıl sonuna doğru hayata geçirilmesi…

Tarkan Ersubaşu, Procat CEO

Call Center Life Aralık 2013

‘’Gerçekten sen, sen misin?’’

Geçtiğimiz günlerde (Kasım 2013) Adobe hacklenmiş ve büyük bir güvenlik açığı yaratmıştı. 38 milyon hesabın detaylarına ulaşan hacker’lar diğer internet servislerini de endişelendirmişti. Adobe’un yaptığı analiz sonucunda, milyonlarca kişinin 12345 gibi basit şifreler kullandığı ortaya çıkmıştı. Geçmiş yıllarda yapılan pek çok araştırmada da kullanıcıların internet servislerinden bankacılık işlemlerine kadar pek çok alanda bu ve benzeri, ‘’tahmin edilmesi’’ kolay şifreleri tercih ettiklerini, bunun en önemli nedeninin de…

Taylan KAPAN, Speechouse
Ses Teknolojileri Yöneticisi

"Müşteri beklentileri son 10 yıla kıyasla çok değişti."

Procat şirketimizde e-ticaret danışmanlığı kurulduğumuz günden bu yana hizmetlerimiz arasında yer alıyor. Farklı büyüklüklerdeki e-ticaret firmalarına, uzmanlığımız olan müşteri hizmetleri alanında; departmanlarının kurulmasından çağrı merkezi teknolojilerinin sağlanmasına, dashboardlar aracılığı ile yönetim raporlarının tek ekranda görüntülenmesinden sürecin uçtan uca outsource edilmesine, CRM uygulamaları ile kanalların…

Tarkan Ersubaşı, Procat CEO

E-Commerce Turkey Mayıs 2014