"Müşteri beklentileri son 10 yıla kıyasla çok değişti."

E-Ticaret sektörüne yönelik geleceğe dair projeleriniz neler?

Procat şirketimizde e-ticaret danışmanlığı kurulduğumuz günden bu yana hizmetlerimiz arasında yer alıyor. Farklı büyüklüklerdeki e-ticaret firmalarına, uzmanlığımız olan müşteri hizmetleri alanında; departmanlarının kurulmasından çağrı merkezi teknolojilerinin sağlanmasına, dashboardlar aracılığı ile yönetim raporlarının tek ekranda görüntülenmesinden sürecin uçtan uca outsource edilmesine, CRM uygulamaları ile kanalların entegrasyonuna kadar farklı alanlarda hizmetler vermeye devam ediyoruz. 

Müşterilerinin her irtibatının ne kadar değerli olduğunun bilincinde olan iş ortaklarımıza, sürecin farklı adımlarında müşterilerini anlık haberdar edebilecekleri, e-mail, chat, sosyal medya gibi farklı kanallardan gelen talepleri tek merkezden yönetebilecekleri, bunları kayıt altında tutarak uçtan uca analiz edebilecekleri çözümler sunuyoruz. 

Speechouse şirketimizin de desteği ile yakın zamanda, hizmetlerimiz arasına ses ile log-in olunan mobil uygulamalar, ses ile Log olunan web siteleri ve e-ticaret portalleri, mobil e-ticaret uygulamalarının içerisinde konuşarak gezinmenizi sağlayan ve size özel öneriler sunabilen, yaptığınız alışverişlerden ve davranışlarınızdan sizi tanıyarak size de kuruma da farklı kazanımlar sağlayan sanal asistan uygulamalarımızı ekledik.

İlk uygulamalarına mobil platformda başladığımız çözümlerimizin Türkçe’de büyük başarı ile kullanılabilir olması iş ortaklarımızı memnun ediyor.

Call Center Hotel (CCH) ile kardeş şirketlerimizin verdikleri hizmetleri,

kiralama yöntemi ile firmalara kullandırıyor ve böylece firmaların yatırım maliyetlerini büyük ölçüde ortadan kaldırıyoruz. Firmalar ister kendi yerlerinde, isterlerse de CCH lokasyonlarında bu hizmetleri kullanabiliyorlar. 15 Mayıs’ta gerçekleşecek olan 3. E-Ticaret Konferansı ve Fuarı’nda CCH olarak yer alıp hizmetlerimizi tüm katılımcılarla paylaşıyor olacağız.

E-ticaret faaliyetleri için müşteri hizmetleri neden önemli?

Müşteri günümüzde işin tam merkezinde. Yakın geçmişte müşterinin isteklerine cevap vermek yeterli görünürken günümüzde müşteri beklentilerini de belirleyen bir noktada olabilmek, müşterilerini başarıları ile özendirerek bağlılık ve aidiyeti sağlamak kurumlar için büyük önem arz ediyor. Hal böyle iken, müşteri hizmetlerinde de proaktif yaklaşımlar önem kazanıyor. Müşteriyi, sizi aramadan önce elinizden geldiğince tanımak, hizmet ve ürünlerinizi bu çerçevede şekillendirmek ve doğru zamanda doğru çözümle karşısına çıkmak gerekli. Bunun yapılabileceği en önemli kanal ve müşteri ile yegane iletişim noktası da müşteri hizmetleri.

E-ticaret yapan kuruluşlar için de durum aynı ve müşteri beklentileri yüksek. Mobil cep telefonlarımızda oynadığımız oyunların bile bizleri tanıdığı, sosyal medya hesaplarımız ile entegre olduğu, ona göre öneriler sunduğu, arkadaşlarımızın oynadıkları oyunların, tercihlerinin önceden bilinerek tercihlerimizin şekillendirildiği günümüzde müşteri beklentileri son 10 yıla kıyasla çok değişti.

Eskiden bir e-ticaret sitesinde müşteriler alışveriş sepetlerine attığı bir takım ürünler için çağrı merkezini aradıklarında, hattın ucunda bir telefon olduğunu düşünerek arıyor ve ()

Makalenin devamını okumak için Tıklayınız...

Tarkan Ersubaşı - E-Commerce Turkey Mayıs 2014

İlgili Makaleler

"Gençlerin Kariyer Fırsatı İçin Çok Önemli Bir Kapı"

Çağrı merkezlerinin bir kısmında, halen süreç şemalarının teknolojiden bağımsızmış gibi çizildiğini gömmüyoruz. Oysa günümüzde süreç yönetimini bile uçtan uca yönetebilecek çağrı merkezi teknolojileri mevcut. Hatta çoğu çağrı merkezinin satın aldığı yazılım lisanslarının içerisinde bu özellikler bulunuyor…

Yıldırım Duyargil – Procat, Genel Müdür Yardımcısı/Teknoloji

Call Center Life Nisan 2014

"Birleşme ve satın almaların olacağı bir dönem yaşanabilir."

2013 yılı geçen yıllara göre önemli farklılıklar gösteriyor. 2012 sonunda biten teşvikin akıbetiyle ilgili belirsizlik sektörde bazı projelerin beklemesine neden oldu. Dolayısıyla yılın ilk yarısı çok durgun geçti. Büyümenin çok az olduğu bir dönem yaşandı. Özellikle Ağustos, Eylül aylanndan itibaren sektörde hareketlenme yaşanmaya başlandı. Buna iki faktörün neden olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi, projelerin birçoğunun yıl sonuna doğru hayata geçirilmesi…

Tarkan Ersubaşı – Procat, CEO

 Call Center Life Aralık 2013

"2014'te Büyük Ölçekli Projelerimiz Olacak"

Bir projenin başarısı ne kadar ileri teknolojiye sahip olduğunuz değil, sizin ve müşterilerinizin onu ne kadar kullanabildiğine bağlı. Siz sürekli, en son çıkan teknolojiyi satın alabilirsiniz ama önemli olan, teknolojiyi kullanarak kazanacağınız zaman, verimlilik, müşteri memnuniyeti gibi konular ve yatıranın geri dönüşünü ne kadar zamanda sağlayabileceğinizdir. Dolayısıyla bu önemli noktalan düşündüğünüzde, teknoloji yatırımlarında en önemli faktör birlikte çalışacağınız iş/çözüm ortağıdır. İnsan nasıl kendine…

Yıldırım Duyargil, Genel Müdür Yardımcısı, Procat

Call Center Life Ocak 2014